Најави за акции кои следат

15 – 17 март 2019 М И Џ О Р 2169м.

Ова е тренинг-акција за искачување на Атлас, Дамаванд, Алпи… Миџор е највисок врв во Србија -2169м. Се наоѓа на Стара Планина, на границата меѓу Србија и Бугарија. 15 март 2019 (петок) – Во 14ч. поаѓање од жел.станица – паркинг пред Пошта 2. – возење Скопје – Ниш – Сврљиг – Кална – Мездреја. – сместување во објект “Конак” во Мездреја (убав, среден, пристоен објект). – вечера, ноќевање. 16 март 2019 (сабота) –  Рано наутро станување и доручек. – превоз до планинарски дом Бабин зуб на 1580м.н.в.  – од планинарскиот дом пешачење према Жаркова чука и потоа над Бачилото  се излегува на граничниот гребен по кој се продолжува до врвот Миџор. Краток одмор и потоа враќање до пл. дом. – враќање во Мездреја, вечера – ноќевање. 17 март 2019 (недела) – Доручек и потоа превоз до ски – центарот Бабин зуб. – искачување на стеновитиот врв Бабин зуб 1780м.н.в. – враќање во Мездреја, земање на стварите и заминување кон Сврљиг – фотографирање кај водопадот “Бигор” – по желба ручек во ресторан “Kамионџије” во Сврљиг (извонредна скара). – враќање преку Ниш за Скопје. Оваа акција е со средна тежина. Се совладува околу 600м висинска разлика. Должина на патеката 15 км во двата правци, околу  6 часа пешачење. Ски-центарот Бабин зуб дава можност и за скијање. ПОТРЕБНИ ДОКУМЕНТИ:  лична карта или пасош, планинарска книшка со маркица за 2019 година, патничко осигурување. ПОТРЕБНА ОПРЕМА:  топла зимска облека, капа, ракавици, гамашни, кабаница, дерези, штеки, цепин. ТРОШКОВИ:  60 евра (за превоз и два полупансиона). НАПОМЕНА:  секој учесник учествува на сопствена одговорност. Сите учесници се должни да ги почитуваат наредбите и советите на водачите. Водачот може... read more

VIA FERRATA АВАНТУРА НА ЈУЛИЈСКИ, ТИРОЛСКИ АЛПИ И ДОЛОМИТИ 2019

VIA FERRATA АВАНТУРА НА  ЈУЛИЈСКИ И ТИРОЛСКИ АЛПИ 2019 26.07 – 04.08 Triglav 2864 мнв (Словенија) Grossglockner 3798 мнв (Австрија) Zugspitze 2962 мнв (Германија) Punta Penia 3343 мнв (Италија)   00 ДЕН 07.2019 (Петок) Поаѓање од Скопје во попладневните часови (15:00ч.), патувањето се одвива преку Белград, Загреб, Љубљана (со попатни паузи) и пристигнување во Мојстрана – Долината Крма(1015мнв). 01 ДЕН 07.2019 (Сабота) Искачувањето на Триглав (2864мнв) е предвидено да се одвива од долина Крма по нормална патека до домот Кредарица (2515мнв). На Кредарица е предвидено 30 мин. пауза за одмор и потоа искачување на врвот Триглав (2864 мнв) по ферата секции. По искачувањето на Триглав (искачувањето е предвидено да трае 3 часа) планирано е одмор и ноќевање во планинарскиот дом на Кредарица (2515мнв). Видео 1 :  https://www.youtube.com/watch?v=cfEs3qX6Jqk&fbclid=IwAR3y8grdOeRF71AmU2tdv1Z4imYvv38ucTVYqcX7KrHBvidi29q0v3HyEM8 02 ДЕН 07.2019 (Недела) Будење во 04:30 часот подготовки и поаѓање кон долината Крма од каде е предвидено со такси превоз да стигнеме до возилото кое ќе биде оставено на паркингот кај Аљажев дом. Следи пат од 180 км. до Австрија – Kals am Grossglockner (1324мнв) – паркинг во подножјето на Grossglockner. Планирано е искачување од 1470 мнв и должина на патеката од 5 км, се до планинарскиот дом Studlhutte (2801мнв). Предвиден е одмор и ноќевање. 03 ДЕН 07.2019 (Понеделник) Будење во 04:00ч. Подготовки, доручек и поаѓање во 05:00 часот кон врвот Grossglockner (3798мнв) по нормалната рута преку планинарскиот дом Erzherzog Johann Hutte (3454мнв). Искачувањето е предвидено да биде 6-7 часа и симнување од 4-5 часа во попладневните часови предвиден е одмор и ноќевање. Видео 1 :   https://www.youtube.com/watch?v=pFVT3EZOnho Видео 2 :   https://www.youtube.com/watch?v=sh_dnkkXSDw 04 ДЕН 07.2019 (Вторник) Будење во 06:00 часот доручек, пакување... read more

22 април – 10 мај 2019, МЕРА ПИК (MERA PEAK), ХИМАЛАИ

Во април и мај 2019 година ПСК Макпетрол од Скопје ја организира акцијата за искачување на врвот Mera Peak (6.476 м.), во Непал, Азија. Mera Peak (6.476 м.) се наоѓа во националниот парк Sagarmatha во Непал. Класифициран е со оценката PD на алпската скала, и за искачување на Mera Peak е потребно користење на јажиња (наврска и фиксни јажиња), цепин, дерези, движење низ глечер, наместа стрмен и до 75⁰. Осумнаесетдневната експедиција ќе се изведе со помош на локална агенција од Катманду, Непал. 22 Април – лет Скопје – Истанбул (во вечерните часови) Ден 1 – 23 Април – лет Истанбул – Катманду (во утринските часови) Ден 2 – 24 Април – лет до Лукла. Пешачење до Paiya (Chutok), 2730 м, 6 ч. Ден 3 – 25 Април – Paiya – Panggom – Ningsow, 2863 м – 10 ч Ден 4 – 26 Април – Ningsow – Chhatra Khola, 2800 м – 8 ч. Ден 5 – 27 Април – Chhatra Khola – Kothe, 3691 м – 7 ч. Ден 6 – 28 Април – Kothe – Thaknak, 4358 м – 4 ч. Ден 7 – 29 Април – Ден за аклиматизација до глечерот Charpate Himal Ден 8 – 30 Април – Tagnag – Khare, 5054 м – 3 ч. Ден 9 – 1 Мај – Ден за аклиматизација Ден 10 – 2 мај – Khare – Mera High Camp, 5780 м – 7 ч. Ден 11 – 3 мај – искачување на Мера Пик и враќање во Khare, 5045 м – 9 ч. Ден 12 – 4 мај – резервен ден. Ден 13 – 5 мај – Khare –... read more

Извештаи од изминати акции

Зимско искачување на Мусала 19-20.01.2019

Зимско искачување на Мусала 19-20.01.2019

Во рамките на клупските активности за 2019 година организирано беше искачување на врвот Мусала 2924 мнв., највисокиот врв на Балканот. На акцијата учествуваа 10 учесници членови на ПСК МАКПЕТРОЛ, од кои еден водич и еден помошник водич. Акцијата започна во 03:30 часот со поаѓање од Скопје, се патуваше со сопствени возила. Во Боровец-Р. Бугарија пристигнавме околу 08:00 часот, на паргингот пред жичарата се препакува опремата, се купија карти за жичара и се упативме кон крајната точка на жичарата Јастребец. На платото пред Јастребец се собра целата група и по крајот од ски стазата се упативме кон платото на Маркудјик ски лифтот од каде по патека од ски санка се упативме кон домот Мусала. Времето беше идеално за зимски услови сончево прошарано со облачиња, но сепак топло и пријатно. Во домот бевме во 11 часот и направивме мала пауза да се одмориме и да ги оставиме непотребните работи за на врв. Во 12:15 часот по паузата групата се комплетираше и заминавме кон врвот, покрај Мусалинските езера, преку колуарот и ете не пред Заслон Евересет. Тука стапчињата ги заменивме со цепини и сите учесници на акцијата облекоа појаси со сет за ферата за побезбедно движење кон врвот. На врвот излеговме во 14:15 часот направивме неколку слики влеговме во метеролошката станица да се стоплиме и да се окрепиме со топло чајче, температурата на врвот беше – 13 степени. По кратка пауза се упативме назад кон домот Мусала каде останавме на спиење. Утрото се спакувавме и назад по истиот пат се до жичарата кај Јастребец која не спушти до Боровец. Ја спакувавме опремата и по договор една кола се упати директно кон Македонија... read more
Зимски камп на Церипашина

Зимски камп на Церипашина

Втора година по ред, на исто место, во исто време. Ќе стане ли традиција? Останува да видиме, барем така се зарековме. Оваа година имаше голем интерес и најава за повеќе учесници ама на крај испадна да бидеме само седум со три шатори (Мони, Маја, Ели, Миленка, Рики, Јоцо и јас. Во план ни беше изградба на игло и правење бивак во снег но, ниту за едното ниту за другото имаше снег каков што треба, па ја реализиравме утешната бекап варијантата со поставување на шатори. Утрото на 12.01.2019 година, во 7 часот тргнавме од Скопје, не брзајќи никаде, во 8:30 стигнуваме на Попова Шапка, паркираме. Јас одам во полициската станица да ја пријавам акцијата и учесниците, останатите одат во војното на кафе/чај… релаксирано. Во меѓувреме облаците се расчистуваат и наеднаш оние измерените -12 стануваат +12°С. Тргнуваме нагоре по Церипашина, и почнуваме да соблекуваме слој по слој дури не дојдовме до само еден. И пак жешко. Бидејќи натоварени со се што треба и не треба, многу потешки од вообичаено, се движиме споро и правиме позачестени паузи. Мислам дека скоро 3 часа качувавме до куќичката на крајот од двоседот, нов брзински рекорд. Погледот беше величествен. Едноставно не можевме да останеме индиферентни на убавината што не опкружуваше. Тргни застани, ама стигнавме некако. Мала пауза и веднаш се фрливме на копање во снегот (основа за поставување на шаторите). Се занимаваме со тоа околу час, час и половина. Во меѓувреме ги пречекувавме и испраќавме скијачите, бордерите, спид рајдерите и другите заљубеници на зимските спортови на планина. Дружењето со нив заврши со затворање на жичарата. Останавме сами. Сонцето веќе заоѓаше и стануваше многу ладно. Среќа, како... read more
Зимска Школа на ПСК Макпетрол 2019

Зимска Школа на ПСК Макпетрол 2019

Подготовките за петтата традиционална Зимска Школа на ПСК Макпетрол од Скопје, беа како подготовка на воен напад. Претходна подготовка на терен, точен распоред на групите, прецизно времетраење на задачите, ангажирани стручни лица, распределба на опрема … Од една страна, големиот интерес за присуство на Школата не изненади, но од друга страна, го чувствуваме недостатокот на вакви школи и обуки за движење во зимски услови за почетници. На 13 јануари 2019, недела, на Зимската Школа присуствуваа рекордни 106 учесници, од кои 17 водичи, односно презентери од ПСК Макпетрол и од други планинарски клубови. Присутни беа планинари од Скопје, Кичево, Куманово, Кочани, Неготино, Велес, Тетово, Гњилане од Косово.  Место на изведба на Школата беше на Попова Шапка, на падината под Конаците и хотелот Тетекс / Арена. Секоја група броеше по 10 учесници, при што водичите кратко теоретски ги запознаваа со темата, а потоа практично работеа сите заедно.  Имаше по 2 групи за секоја тема, при што секоја група после 30-45 минути се преместуваше кај друг водич. Основната литература за водичите за Зимската Школа беше книгата „Основи на движење низ планини“ од Бојан Полак, преведена на македонски јазик. И, секако наученото од долгогодишното планинарење во разни услови. Во текот на Школата беа презентирани и практично испробани следните теми: Движење низ снег и употреба на планинарски стапчиња Употреба на цепин Употреба на дерези Изработка на зимско засолниште Изработка на снежен профил и презентација на лавински сонди Зимска планинарска облека и опрема Движење со дрезги Движење во наврска и спречување на падови со цепин. Дел до планинарите работеа со своја планинарска опрема, а поголемиот дел работеа со планинарската опрема во сопственост на ПСК Макпетрол... read more