Следни акции

Родители и деца во епизодата: Суперхерои на Попова Шапка (27.1.2019)

Нашата суперхеројска акција претрпе измени! Нашите Суперхерои се ангажирани да обучат нови идни Суперхерои на нови вештини и моќи на Попова Шапка во Зимската Школа за Суперхерои во недела (27.1.2019). Затоа ја менуваме локацијата на акцијата на ПОПОВА ШАПКА и за нашите најмали Суперхерои и се вклучуваме во мини Суперхеројско училиште. Опис на акцијата: Суперхерој е човек кој поседува натприродни или супер-човечки моќи, посветен на победата на доброто над злото во Универзумот, заштитник на луѓето, сите живи суштества и природата. Под Конаците на Попова Шапка, на оваа супер-акција ќе ги запознаеме нашите Суперхерои: Супер-Маркацист, Супер-Планинар, Супер-Тркач, Супер-Качувач и Супер-Спасувач кои ќе ги претстават нивните супермоќи и супер-орудија. Тие ќе не научат како да се движиме по снег, со супер-стапчиња, ќе допреме со прстињата супер-боцки на супер-дерези, ќе видиме преостар супер-цепин, и ќе ни покажат како со помош на едни широоооки, шарени, пресмешни додатоци наречени супер-дрезги добиваме супермоќ да можеме да се движиме без да пропаѓаме во прееееедлабок снег. Оти кога ќе пораснеме и ние ќе бидеме Суперхерои! Со супер-појаси и супер-шлемови! Потоа ќе направиме супер-колона и ќе научиме супер-јазли со едно суперхеројско јаже и сите заврзани на јажето малку ќе планинариме па се до хотел Арена каде ќе ги стоплиме рачињата и ножињата покрај оганче. Таму ќе играме игри и ќе ги повторуваме супер-орудијата и супер-јазлите. Со мнооогу супеееерхеројски стикери и бонбони. Дотогаш нашите Суперхерои ќе направат зимско супер-засолниште, а ние, откако ќе го погледнеме и провериме, ќе кажеме дали иглото е суперхеројско и дознаеме што е она сребреното во кое Суперхероите личат исто како наградните бонбончиња. И тука нашата прва мини суперхеројска обука доаѓа при крајот 🙂 Локација... read more

3 фебруару 2019 Б Р Е З О В И Ц А (планинарење, скијање)

  (Еднодневна акција за планинарење и скијање) ПРОГРАМА: 3 фебруари 2019 (недела) – Во 7ч поаѓање од жел.станица – паркинг пред Пошта. Околу 9ч пристигање во ски-центарот Брезовица нa 1740м. Скијачите на скијање а планинарите: ГРУПА А – кон гребенот со врвот Пирибег 2524м. ГРУПА Б – прошетка по достапните безбедни падини со утабани патеки. Во 18ч враќање за Скопје. ЦЕНА – 700 денари за превоз. ПОТРЕБНА ОПРЕМА ЗА ПЛАНИНАРЕЊЕ – топла зимска облека, планинарски кондури, капа, подкапа, ракавици, челна лампа, стапчиња, дерези, по можност и цепин, шише со вода или термос со чај. ПОТРЕБНИ ДОКУМЕНТИ – лична карта и планинарска книшка со маркица за 2019г. ПРИЈАВУВАЊЕ И  УПЛАТА на тел.  070 725 – 880,  070 200 – 506 e-mail:  nikola.donovski@gmail.com ВОДИЧИ: Дарко Трајковски, Никола Доновски.    ... read more

23 август – 1 септември 2019 К О Р Ч У Л А, П Е Љ Е Ш А Ц

Традиционална акција на ПСД Макпетрол. Ја објавуваме порано заради неопходното планирање на годишен одмор и навремено обезбедување на сместување и превоз. Островот КОРЧУЛА (Corcyra Nigra) припаѓа на Дубровачко – Неретванската жупанија, има површина од 279 км2, должина 47км, ширина 5,3 – 7,8км. Има 16.000 жители. Највисоки брда се Клупча 568м и Ком 508м. Корчула е шести по големина Јадрански остров. Климата е блага медитеранска со просечни температури во јануари 9,8оС и во јули 26,9оС. Островот е прекриен со медитеранска флора и понекаде со шума од борови. Едно од најразвиените полиња е Блатско поле кое е и најголемо. Островот е поврзан со траекти со Оребиќ на полуостровот Пељешац и со Ублим на островот Ластово а на лето и со други градови и со Италија.     Траект на Јадролинија.                                                 Градот Корчула. Најголеми населени места се главниот град Корчула, Блато и Вела Лука. Во градот Корчула постои куќата во која е роден Марко Поло. Според легендата Тројанскиот јунак Антенор ја населил Корчула во 12 век пред Христа. Второ населување извршиле Илирите. Корчула била освојувана од Дубровачката република, од Венеција, од Австрија, од Наполеон, била под Италијанска и Германска окупација. Од 1945г е во составот на Р. Хрватска. П Р О Г Р А М А : 23 август 2019 (петок) – Во 20ч поаѓање од ж.станица – паркинг пред Пошта. Ноќно возење преку Призрен и Скадар до Будва. 24 август 2019 (сабота) – Околу 7ч наутро пристигање во Будва. Пауза за одмор и доручек. Будва, словенска плажа Продолжување на... read more

15 – 17 фебруари 2019 БАНСКО (планинарење, скијање)

ПРОГРАМА: 15 фебруари 2019 (петок) – Во 06ч поаѓање од ж.станица – паркинг пред Пошта. Пристигање во Банско, сместување во хотел ВИХРЕН (хотел со 3 ѕвезди, во централното градско подрачје, на 400м од жичарата). Сместување во соби со 2 или 3 кревети. Скијачите може да скијаат (полудневен билет) а за планинарите пешачење до Бандеришка пољана. Ноќевање. 16 фебруари 2019 (сабота) – Доручек и потоа скијачите на скијање. За планинарите: – ГРУПА  А – станување во 5часот, земање ланч пакет и со минибус  превоз до ШИЛИГАРНИК 1820м. Од таму по ски патеката искачување кон врвот ТОДОРКА  2746м. Враќање по истата патека и околу 16ч враќање во хотелот. За искачување потребна е опрема. – ГРУПА  Б – пешачење по ски патеката под жичарата (има околу 9км до крајот на жичарата). – ГРУПА  В  –  Доколку некој сака може да се бања во затворен базен во некој од хотелите. Навечер заедничко дружење. Ноќевање. 17 фебруари 2019 (недела) – Доручек. Скијачите на скијање. Останатите можеме да посетиме базен со топла минерална вода во село Бања или село Добриниште. Во 16часот заминување за Скопје. ЦЕНА – 75 евра (за превоз, 2 ноќевања со доручек и осигурување). ПОТРЕБНИ ДОКУМЕНТИ – пасош, планинарска книшка со маркица за 2019 година, патничко осигурување. ПОТРЕБНА ОПРЕМА ЗА ПЛАНИНАРЕЊЕ – зимска планинарска опрема за високогорско искачување: пл.кондури, штеки, дерези, цепин, челна лампа. За капење  во базен купачи гаки / костум за капење. НАПОМЕНА – секој учесник во акцијата учествува на сопствена одговорност. Учесниците се должни да ги почитуваат наредбите и советите на водичот. Во зависност од временските и снежните услови водичот одлучува за можноста за искачување до врвот Тодорка. ПРИЈАВУВАЊЕ ... read more

23 – 27 мај 2019 ТАРА – ПЛАНИНАРЕЊЕ и РАФТИНГ

ПЛАНИНАРЕЊЕ и РАФТИНГ (врв Маглиќ, Зеленгора, Вишеград, Мокра гора, Златибор). Рафтингот е јако адреналинско доживување. Неможе да се раскаже, треба да се доживее! ПРОГРАМА: 23 мај 2019 (четврток) – Во 22ч поаѓање од ж.станица – паркинг пред Пошта. Ноќно возење Скопје – Призрен – Скадар – Подгорица со попатни потребни паузи. 24 мај 2019 (петок) – Околу 7ч пристигање во Подгорица. Пауза за доручек и кафе и краток разглед на центарот и соборниот храм на Христовото воскресение.     Потоа продолжување на патот до манастирот Острог. Посета на манастирот. Околу 15ч пристигање во кампот “3 воденици” на река Тара. Ручек и сместување во етно-дрвени куќички. Во кампот има убав санитарен чвор и убав покриен ресторан. Храната е одлична!  Попладневен одмор. Вечера. Ноќевање. Преубави специјалитети! Преобилно! 25 мај 2019 (сабота) – Доручек. Потоа припрема за рафтинг. Околу 11ч поаѓање узводно покрај река Тара до местото за почеток на рафтингот. Околу 12ч почеток на спуштањето по Тара.   Околу 15.30ч завршување на рафтингот, туширање и ручек. Попладневен одмор. Вечера и заедничко дружење покрај оган.Ноќевање. 26 мај 2019 (недела) – Зависно од временските услови:  ПЛАН  А – во 5ч. поаѓање кон националниот парк Сутјеска и искачување на врвот Маглиќ 2386м. Турата е средно тешка, се пешачи околу 6 часа. Должина на патеката околу 12км. Тоа е извонредно убава природа, извонредно убава пешачка тура. Маглиќ е најубавиот врв на кој сум се искачил! Спуштањето од врвот води преку прекрасното Трновачко езеро и потоа до местото каде што не чекаат комбињата. Во попладневните часови пристигање во Кампот. Вечера и заедничко дружење. Ноќевање. ПЛАН  Б – Во 6ч. поаѓање за Зеленгора. Тоа е една од... read more

АЛПИ 2019, Триглав, Гран Парадисо и Монте Роса

ПРОГРАМА 26.07.2019 (Петок) Поаѓање 00:30ч. Поаѓање во раните утрински часови, патување преку Белград, Загреб, Љубљана (со попатни паузи) и пристигнување во Мојстрана во попладневните часови17:00ч. Сместување во подножјето на Триглав во Аљажева куќа (планинарски дом), ноќевање. 27.07.2019 (Сабота) Станување утрото во 06:00ч., доручек, подготовки и тргнување кон Кредарица во 07:00ч. Предвидено е искачување по патеката Праг (via ferrata) 11:00ч., сместување во Кредарица, мала пауза до 12:00ч. и искачување на Триглав (2864 мнв.) околу 14:00ч. Симнување до Кредарица16:00ч. Ноќевање. 28.07.2019 (Недела) Станување во 05:00ч. доручек, пакување и тргнување во 06:00ч. кон Аљажева куќа. Пристигнување во 09:30ч. во Аљажева куќа, пакување и тргнување во 10:00ч. кон Pont (Гран Парадисо национален парк). Пристигнување во Pont во 18:00ч. Сместување во шатори/бунгалови. Ноќевање 29.07.2019 (Понеделник) Станување во 07:00ч. доручек, пакување на опремата. Поаѓање во 09:00ч. кон Vittorio EmanueleII Hut. Пристигнување во 12:00ч. во домот сместување прошетка (аклиматизација) и ноќевање. 30.07.2019 (Вторник) Станување во утринските часови 02.00ч. доручек, подготовки и поаѓање во 03:00ч кон врв (4061 мнв.). Предвидено искачување на врв е 12:00ч. мала пауза фотографирање на групата и симнување кон Vittorio Emanuele II Hut, мала пауза и продолжување со симнувањето до Pont, пристигнување до 19:00ч. Ноќевање. 31.08.2019 (Среда) Станување во 06:00ч. доручек, препакување на опремата и поаѓање во 08:00ч. кон Staffal, по извозени 150км. Предвидено е пристигнување во 11:00ч. вадење на карти за жичара и поаѓање кон Punta Indren, пристигнување во 12:00ч. и искачување до Capanna Gnifetti или домот Mantova (каде ќе успееме да направиме резервација) Сместување и ноќевање. 01.08.2019 (Четврток) Станување во 04:00ч. доручек, подготовки и  тргнување по патеката во 05:00ч. Предвидено е искачување на Zumstainspitze (4563 мнв.) околу 11:00ч., мала пауза од... read more

10 – 17 мај 2019 МАРОКО Висок АТЛАС 4167м

И оваа година се приклучуваме кон планинарската тура во организација на ПСК Балкан од Белград. Оваа година организацијата покрај искачувањето на врвот Jamal Toubkal е  дополнета  и со нови содржини. Еве линк за запознавање со содржината на објавата: VISOKI ATLAS – 10. do 17. 5.... read more

27 јули – 4 август 2019 DAMAVAND 5671m ( Иран )

  Експедиција Damavand, Iran Планинарското спортско друштво Макпетрол  се приклучува кон акцијата на ПСК Балкан од Белград организирана од 26 јули до 4 август 2019 – десетодневна акција во Иран  со цел искачување на највисокиот врв на Иран  ДАМАВАНД 5671м. Дамаванд е изгаснат стратовулкан на масивот Алборз и е највисок врв на Иран и највисок вулкан во Азија. Се наоѓа јужно од Каспиското езеро и стотина километри северно од Техеран. Може да се каже дека Дамаванд е на некој начин света планина на Иранците, како што е Олимп за Грците. Врвот не е технички захтевен но висината и присуството на опасни сумпорни испарувања на врвот бараат сериозни припреми и одлична планинарска кондиција. Заради ова Дамаванд е предизвик и обавезен чекор во планинарската кариера за секој планинар кој се стреми кон големи височини. П Р О Г Р А М А  Н А  А К Ц И Ј А Т А : ден – петок, 26 јули Поаѓање од аеродромот Никола Тесла во попладневните часови. Авионски лет на релација Белград – Истанбул – Техеран. ден – сабота, 27 јули Слетување на Техеранскиот аеродром Имам Хомеини околу 4 часот наутро. Потоа превоз до селото Reina во подножјето на Дамаванд. Сместување во изнајмена куќа. Ноќевање. ден – недела, 28 јули Превоз со теренски возила до Gosfand Sara (3040m). Пешачење до домот Bargah sevom (4200m).  Ранците (до 15кг) се пренесуваат до домот со мазги. ден – понеделник, 29 јули Аклиматизација до 4900м. Враќање во домот. Ноќевање. ден – вторник, 30 јули Поаѓање на завршно искачување во раните утрински часови. Излегување на врв, фотографирање и потоа враќање во домот. Ноќевање. ден – среда, 31... read more

Архива