Родители и деца во епизодата: Суперхерои на Попова Шапка (27.1.2019)

Нашата суперхеројска акција претрпе измени! Нашите Суперхерои се ангажирани да обучат нови идни Суперхерои на нови вештини и моќи на Попова Шапка во Зимската Школа за Суперхерои во недела (27.1.2019). Затоа ја менуваме локацијата на акцијата на ПОПОВА ШАПКА и за нашите најмали Суперхерои и се вклучуваме во мини Суперхеројско училиште.

Опис на акцијата: Суперхерој е човек кој поседува натприродни или супер-човечки моќи, посветен на победата на доброто над злото во Универзумот, заштитник на луѓето, сите живи суштества и природата.

Под Конаците на Попова Шапка, на оваа супер-акција ќе ги запознаеме нашите Суперхерои: Супер-Маркацист, Супер-Планинар, Супер-Тркач, Супер-Качувач и Супер-Спасувач кои ќе ги претстават нивните супермоќи и супер-орудија. Тие ќе не научат како да се движиме по снег, со супер-стапчиња, ќе допреме со прстињата супер-боцки на супер-дерези, ќе видиме преостар супер-цепин, и ќе ни покажат како со помош на едни широоооки, шарени, пресмешни додатоци наречени супер-дрезги добиваме супермоќ да можеме да се движиме без да пропаѓаме во прееееедлабок снег. Оти кога ќе пораснеме и ние ќе бидеме Суперхерои! Со супер-појаси и супер-шлемови!

Потоа ќе направиме супер-колона и ќе научиме супер-јазли со едно суперхеројско јаже и сите заврзани на јажето малку ќе планинариме па се до хотел Арена каде ќе ги стоплиме рачињата и ножињата покрај оганче.
Таму ќе играме игри и ќе ги повторуваме супер-орудијата и супер-јазлите. Со мнооогу супеееерхеројски стикери и бонбони.

Дотогаш нашите Суперхерои ќе направат зимско супер-засолниште, а ние, откако ќе го погледнеме и провериме, ќе кажеме дали иглото е суперхеројско и дознаеме што е она сребреното во кое Суперхероите личат исто како наградните бонбончиња.

И тука нашата прва мини суперхеројска обука доаѓа при крајот 🙂

Локација и време: Падината под Конаците и под хотел Тетекс/Арена на Попова Шапка во 09:00 часот

Напор: Супер-лесна, прилагодена на способноста на најмалите Суперхерои.

Времетраење на супер-акцијата (вкупно): 6 часа

Задолжителна опрема за Суперхерои на снег:
• Супер-Планинарски СУПЕР-ВИСОКИ супер-топли чевлички или супер-чизмички (никако патики)
• Супер-топла непамучна облека соодветна на времето, супер-топла јакничка и панталончиња, оделца за скијање, супер-дебели чорапчиња, неколку пара во ранче, супер-волнено капче, супер-шалче, 2, 3 пара ракавички (водонепропустливи по можност), ОБЛЕКА ЗА ПРЕСЛЕКУВАЊЕ, наочарчиња за сонце (ако бидат потребни)

Храна за Суперхерои: Од ранче. Вода, топли напитоци,1л.

Планинарски водичи: Ирена Диков, Љубица Матевска, Стојан Хаџи-Јевтимов, Велимир Граоркоски

Превоз: Со сопствени возила или организиран превоз со поаѓање пред Пошта 2-Железничка станица во 07:00 часот

Цена за организиран превоз: 400 денари

Пријавување: ЗАДОЛЖИТЕЛНО без разлика дали доаѓате со сопствено возило или организиран превоз, најдоцна до 25.01.2019, петок

Лица за контакт: Ирена Диков 070 325 618, Љубица Матевска 071 390 626, Стојан Хаџи-Јевтимов 078 315 213, Велимир Граоркоски 078 260 617

Напомени:

• Во случај на неповолни временски услови акцијата навреме ќе биде откажана
• Учесниците во акцијата се должни да ги почитуваат насоките на водичите. Во спротивно самите се одговорни за несаканите последици.
• Водичите имаат право да исклучат учесник/-ци на акцијата на почеток или во текот на акцијата доколку не ги почитуваат објавените насоки, не ја поседуваат соодветната планинарска опрема и не ги почитуваат насоките на водичите.
• Водичите го заддржуваат правото на промена на условите на објавената акција согласно условите на теренот.

3 фебруару 2019 Б Р Е З О В И Ц А (планинарење, скијање)

 

(Еднодневна акција за планинарење и скијање)

ПРОГРАМА:

3 фебруари 2019 (недела) – Во 7ч поаѓање од жел.станица – паркинг пред Пошта. Околу 9ч пристигање во ски-центарот Брезовица нa 1740м. Скијачите на скијање а планинарите:

ГРУПА А – кон гребенот со врвот Пирибег 2524м.

ГРУПА Б – прошетка по достапните безбедни падини со утабани патеки.

Во 18ч враќање за Скопје.

ЦЕНА – 700 денари за превоз.

ПОТРЕБНА ОПРЕМА ЗА ПЛАНИНАРЕЊЕ – топла зимска облека, планинарски кондури, капа, подкапа, ракавици, челна лампа, стапчиња, дерези, по можност и цепин, шише со вода или термос со чај.

ПОТРЕБНИ ДОКУМЕНТИ – лична карта и планинарска книшка со маркица за 2019г.

ПРИЈАВУВАЊЕ И  УПЛАТА на тел.  070 725 – 880,  070 200 – 506

e-mail:  nikola.donovski@gmail.com

ВОДИЧИ: Дарко Трајковски, Никола Доновски.

 

 

 

23 август – 1 септември 2019 К О Р Ч У Л А, П Е Љ Е Ш А Ц

Традиционална акција на ПСД Макпетрол. Ја објавуваме порано заради неопходното планирање на годишен одмор и навремено обезбедување на сместување и превоз.

Островот КОРЧУЛА (Corcyra Nigra) припаѓа на Дубровачко – Неретванската жупанија, има површина од 279 км2, должина 47км, ширина 5,3 – 7,8км. Има 16.000 жители. Највисоки брда се Клупча 568м и Ком 508м. Корчула е шести по големина Јадрански остров. Климата е блага медитеранска со просечни температури во јануари 9,8оС и во јули 26,9оС. Островот е прекриен со медитеранска флора и понекаде со шума од борови. Едно од најразвиените полиња е Блатско поле кое е и најголемо.

Островот е поврзан со траекти со Оребиќ на полуостровот Пељешац и со Ублим на островот Ластово а на лето и со други градови и со Италија.

   

Траект на Јадролинија.                                                 Градот Корчула.

Најголеми населени места се главниот град Корчула, Блато и Вела Лука. Во градот Корчула постои куќата во која е роден Марко Поло. Според легендата Тројанскиот јунак Антенор ја населил Корчула во 12 век пред Христа. Второ населување извршиле Илирите.

Корчула била освојувана од Дубровачката република, од Венеција, од Австрија, од Наполеон, била под Италијанска и Германска окупација. Од 1945г е во составот на Р. Хрватска.

П Р О Г Р А М А :

23 август 2019 (петок) – Во 20ч поаѓање од ж.станица – паркинг пред Пошта. Ноќно возење преку Призрен и Скадар до Будва.

24 август 2019 (сабота) – Околу 7ч наутро пристигање во Будва. Пауза за одмор и доручек.

Будва, словенска плажа

Продолжување на патувањето  кон Корчула. Пристигање на Корчула ( во Завалатица ) во раните попладневни часови. Сместување во приватни куќи во апартмани со кујна и спални соби. Кујните се опремени со сите потребни елементи и прибор. Ќе имаме 8 ноќевања.

____________________________________________________________

1 септември 2019 (недела) – После доручекот враќање за Скопје по истиот пат со попатни паузи.  Пристигање во Скопје во доцните вечерни часови.

ЗАВАЛАТИЦА е мало, мирно место со околу 200 куќи сместено во залив. Воздухот има прекрасен мирис на море и борови. Има еден убаво снабден маркет и два ресторани.

  

Водата е кристално чиста.

На 10 минути од куќите се наоѓа извонредно убава плажа – ЖИТНА.

Тоа е плажа како од филмовите.

Над куќите има ограден терен за спортување. На 2км од Завалатица се наоѓа малото село Чара кое е поврзано со автобуска линија до градот Корчула или до Вела Лука. Во случај на потреба може да се користи и такси.

Вечерно дружење

Во цената на аранжманот е вклучена посета на Вела Лука, Корчула и Лумбарда. Градот Корчула и Вела Лука со траектни линии се поврзани со Хвар, Ластово и Сплит.

 

Плажа на островот Произд

ЗА ПЛАНИНАРИТЕ еден ден (со погодни временски прилики) ќе организираме искачување на врвот Св. Илија над Оребиќ кој е висок 960м. Искачувањето започнува од 0 мнв и потребни се околу 3,5часа пешачење до врвот. Глетката од врвот е величествена. За ова искачување потребни се планинарски кондури или патики со јак гумен ѓон, стапчиња и мал ранец со малку храна и вода.

Оребиќ и врвот Св.Илија

Мал одмор на патеката кон врвот.

Пред планинарскиот дом на 500м. пред врвот.

Глетка од врвот Св.Илија

Заедно со нашите пријатели од Белград

ДОМАЌИНИТЕ НА КУЌИТЕ имаат свои лозја и од грозјето прават извонредно квалитетно вино кое го продаваат по многу пристапна цена. Истото важи и за маслиново масло.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ –  220 евра. Цената опфаќа: превоз со автобус / минибус, превоз со траекти, 8 ноќевања, наведените прошетки по островот и организација на акцијата.

ПОТРЕБНИ ДОКУМЕНТИ  –  пасош, планинарска книшка со маркица за 2019г, патничко осигурување.

ПРИЈАВУВАЊЕ  –  до пополнување на превозното средство. Обавезна аконтација при пријавување 100евра.

ПРИЈАВИ – по mail: nikola.donovski@gmail.com / Goran.Nikoloski@telekom.mkили на тел. 070 725-880, 070 200-506

ВОДИЧ – Никола Доновски

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15 – 17 фебруари 2019 БАНСКО (планинарење, скијање)

ПРОГРАМА:

15 фебруари 2019 (петок) – Во 06ч поаѓање од ж.станица – паркинг пред Пошта. Пристигање во Банско, сместување во хотел ВИХРЕН (хотел со 3 ѕвезди, во централното градско подрачје, на 400м од жичарата). Сместување во соби со 2 или 3 кревети. Скијачите може да скијаат (полудневен билет) а за планинарите пешачење до Бандеришка пољана. Ноќевање.

16 фебруари 2019 (сабота) – Доручек и потоа скијачите на скијање.

За планинарите:

ГРУПА  А – станување во 5часот, земање ланч пакет и со минибус  превоз до ШИЛИГАРНИК 1820м. Од таму по ски патеката искачување кон врвот ТОДОРКА  2746м. Враќање по истата патека и околу 16ч враќање во хотелот. За искачување потребна е опрема.

ГРУПА  Б – пешачење по ски патеката под жичарата (има околу 9км до крајот на жичарата).

ГРУПА  В  –  Доколку некој сака може да се бања во затворен базен во некој од хотелите.

Навечер заедничко дружење. Ноќевање.

17 фебруари 2019 (недела) – Доручек. Скијачите на скијање. Останатите можеме да посетиме базен со топла минерална вода во село Бања или село Добриниште. Во 16часот заминување за Скопје.

ЦЕНА – 75 евра (за превоз, 2 ноќевања со доручек и осигурување).

ПОТРЕБНИ ДОКУМЕНТИ – пасош, планинарска книшка со маркица за 2019 година, патничко осигурување.

ПОТРЕБНА ОПРЕМА ЗА ПЛАНИНАРЕЊЕ – зимска планинарска опрема за високогорско искачување: пл.кондури, штеки, дерези, цепин, челна лампа.

За капење  во базен купачи гаки / костум за капење.

НАПОМЕНА – секој учесник во акцијата учествува на сопствена одговорност. Учесниците се должни да ги почитуваат наредбите и советите на водичот. Во зависност од временските и снежните услови водичот одлучува за можноста за искачување до врвот Тодорка.

ПРИЈАВУВАЊЕ  И  УПЛАТА – до пополнување на местата во минибусот.

ВОДИЧ – Никола Доновски. Тел. 070 725-880.  E-mail: nikola.donovski@gmail.com

 

 

 

23 – 27 мај 2019 ТАРА – ПЛАНИНАРЕЊЕ и РАФТИНГ

ПЛАНИНАРЕЊЕ и РАФТИНГ (врв Маглиќ, Зеленгора, Вишеград, Мокра гора, Златибор).

Рафтингот е јако адреналинско доживување. Неможе да се раскаже, треба да се доживее!

ПРОГРАМА:

1

23 мај 2019 (четврток) – Во 22ч поаѓање од ж.станица – паркинг пред Пошта. Ноќно возење Скопје – Призрен – Скадар – Подгорица со попатни потребни паузи.

24 мај 2019 (петок) – Околу 7ч пристигање во Подгорица. Пауза за доручек и кафе и краток разглед на центарот и соборниот храм на Христовото воскресение.

3

 

 

6

Потоа продолжување на патот до манастирот Острог. Посета на манастирот. Околу 15ч пристигање во кампот “3 воденици” на река Тара. Ручек и сместување во етно-дрвени куќички. Во кампот има убав санитарен чвор и убав покриен ресторан. Храната е одлична!  Попладневен одмор. Вечера. Ноќевање.

7

8

9

10

Преубави специјалитети! Преобилно!

25 мај 2019 (сабота) – Доручек. Потоа припрема за рафтинг. Околу 11ч поаѓање узводно покрај река Тара до местото за почеток на рафтингот. Околу 12ч почеток на спуштањето по Тара.

11

1213

 

14

Околу 15.30ч завршување на рафтингот, туширање и ручек. Попладневен одмор. Вечера и заедничко дружење покрај оган.Ноќевање.

26 мај 2019 (недела) – Зависно од временските услови:

 ПЛАН  А – во 5ч. поаѓање кон националниот парк Сутјеска и искачување на врвот Маглиќ 2386м. Турата е средно тешка, се пешачи околу 6 часа. Должина на патеката околу 12км.

15

16

17

18

19

20

21

Тоа е извонредно убава природа, извонредно убава пешачка тура. Маглиќ е најубавиот врв на кој сум се искачил! Спуштањето од врвот води преку прекрасното Трновачко езеро и потоа до местото каде што не чекаат комбињата. Во попладневните часови пристигање во Кампот. Вечера и заедничко дружење. Ноќевање.

ПЛАН  Б – Во 6ч. поаѓање за Зеленгора. Тоа е една од најубавите планини во БиХ, висока над 2.000м. Има голем број глацијални езера. Од југ е ограничена со река Неретва а од југоисток и исток со река Сутјеска и Маглиќ. Попладне враќање во кампот.

 

27 мај 2019 (понеделник) – После доручекот заминување од кампот. Во Вишеград посета на Андриќев град и кратка пауза за кафе, туфакија или пијалок во убавото ресторанче покрај камениот мост, сликање на мостот на Дрина и потоа продолжување на патот.

33

34

35

36

 

37

38

МОКРА ГОРА – посета на Дрвен град на Кустурица.

ЗЛАТИБОР – пауза за ручек, прошетка низ пазарот и купување на кајмак.

Продолжување на патувањето кон Скопје. Пристигање во Скопје во доцните вечерни часови.

ЦЕНА – 180 евра (за превоз, 3 полни пансиони, рафтинг, осигурување за рафтингот, осигурување од несреќен случај на планина). Аконтација од 50 евра при пријавувањето.

ПОТРЕБНИ  ДОКУМЕНТИ – лична карта, пасош, планинарска книшка со маркица за 2019, патничко осигурување.

ПОТРЕБНА  ОПРЕМА – пл. кондури, стапчиња, кабаница за дожд, шише со 1,5л вода, челна лампа, облека според временските услови.

НАПОМЕНА – Секој учесник во акцијата учествува на сопствена одговорност. Учесниците се должни да ги почитуваат наредбите и советите на водичот!

ПРИЈАВУВАЊЕ и УПЛАТА – до пополнување на местата во минибусот.

ВОДИЧ – Никола Доновски.  Тел. 070 725-880.

E-mail:  nikola.donovski@gmail.com

АЛПИ 2019, Триглав, Гран Парадисо и Монте Роса

АЛПИ 2019, Триглав, Гран Парадисо и Монте Роса

ПРОГРАМА

  • 26.07.2019 (Петок) Поаѓање 00:30ч.

Поаѓање во раните утрински часови, патување преку Белград, Загреб, Љубљана (со попатни паузи) и пристигнување во Мојстрана во попладневните часови17:00ч. Сместување во подножјето на Триглав во Аљажева куќа (планинарски дом), ноќевање.

  • 27.07.2019 (Сабота)

Станување утрото во 06:00ч., доручек, подготовки и тргнување кон Кредарица во 07:00ч. Предвидено е искачување по патеката Праг (via ferrata) 11:00ч., сместување во Кредарица, мала пауза до 12:00ч. и искачување на Триглав (2864 мнв.) околу 14:00ч. Симнување до Кредарица16:00ч. Ноќевање.

  • 28.07.2019 (Недела)

Станување во 05:00ч. доручек, пакување и тргнување во 06:00ч. кон Аљажева куќа. Пристигнување во 09:30ч. во Аљажева куќа, пакување и тргнување во 10:00ч. кон Pont (Гран Парадисо национален парк). Пристигнување во Pont во 18:00ч. Сместување во шатори/бунгалови. Ноќевање

  • 29.07.2019 (Понеделник)

Станување во 07:00ч. доручек, пакување на опремата. Поаѓање во 09:00ч. кон Vittorio EmanueleII Hut. Пристигнување во 12:00ч. во домот сместување прошетка (аклиматизација) и ноќевање.

  • 30.07.2019 (Вторник)

Станување во утринските часови 02.00ч. доручек, подготовки и поаѓање во 03:00ч кон врв (4061 мнв.). Предвидено искачување на врв е 12:00ч. мала пауза фотографирање на групата и симнување кон Vittorio Emanuele II Hut, мала пауза и продолжување со симнувањето до Pont, пристигнување до 19:00ч. Ноќевање.

  • 31.08.2019 (Среда)

Станување во 06:00ч. доручек, препакување на опремата и поаѓање во 08:00ч. кон Staffal, по извозени 150км. Предвидено е пристигнување во 11:00ч. вадење на карти за жичара и поаѓање кон Punta Indren, пристигнување во 12:00ч. и искачување до Capanna Gnifetti или домот Mantova (каде ќе успееме да направиме резервација) Сместување и ноќевање.

  • 01.08.2019 (Четврток)

Станување во 04:00ч. доручек, подготовки и  тргнување по патеката во 05:00ч. Предвидено е искачување на Zumstainspitze (4563 мнв.) околу 11:00ч., мала пауза од 10-15мин. и упатување кон Signalkoop (Margharita Hut 4554мнв). Предвидена пауза од 30 мин. Во 13:30ч. предвидено е тргнување кон CapannaGnifettiи пристигнување во 18:00ч. Ноќевање.

  • 02.08.2019 (Петок)- РЕЗЕРВЕН ДЕН –

Доколку временските услови ни дозволат реализирање на досегашната програма, резервниот ден би можеле да го искористиме, по желба на мнозинството (ќе гласаме со просто мнозинство) за следните варијанти:

План А – Станување во 04:00 ч. доручек, подготовки и  тргнување во 05:00 ч. Искачување на Vincente Pyramid во 09:00 ч. мала пауза од 10-15мин. и упатување кон Balmanhorn (12:00 ч.) Предвидена пауза од 30 мин. Во 13:30 ч. тргнување кон Capanna Gnifettiи, пристигнување во 16:00 ч. Ноќевање.

План Б – Станување во 06:00 ч. доручек, подготовки и  тргнување во 09:00 ч. кон Indren, симнување со жичара до Staffal до 11:00 ч. Пакување на опремата и поаѓање кон Venice/ Milano/ Trieste (за каде?… ќе одлучи мнозинството). Пристигнување во 16 ч., сместување во мотел/камп, прошетка низ градот/бањање и ноќевање.

  • 03.08.2019 (Сабота)

План А –Станување во 06:00 ч. доручек, подготовки и  тргнување во 09:00 ч. кон Indren, симнување со жичара до Staffal до 11:00 ч. Пакување на опремата и поаѓање во 12:00 ч. кон Љубљана. Патување преку Загреб и Белград со попатни паузи, до Скопје.

План Б – Станување во 08:00 ч. доручек, прошетка низ градот/бањање. Пакување на опремата и поаѓање во 20:00 ч. кон Ljubljana. Патување преку Загреб и Белград со попатни паузи, до Скопје.

  • 04.08.2019 (Недела)

План А –Предвидено пристигнување во Скопје, во попладневните часови

План Б – Предвидено пристигнување во Скопје, во попладневните часови

Број на учесници: максимум 9

ЦЕНА: Цената ќе се формира според реалните трошоци за: изнајмување комбе, гориво, патарини, спиење во домови, жичарници. Организаторот зема за право да собере од кандидатите материјални средства во износ кој е неопходен  да се платат однапред (изнајмување на комбе, резервации за спиење и сл.).

Во случај на откажување средствата не се враќаат.

Пријавените кандидати пополнуваат пријава и потпишуваат изјава дека се согласуваат со условите наведени во истата, а  дополнително ќе добијат список на потребна опрема и план за изведување на кондициони и заеднички технички тренинзи.

Кандидатите се должни да направат здравствен преглед на спортска медицина и резултатите (не постари од 6 месеци) да му ги достават на водачот.

Водачот на експедицијата има дискреционо право да ја смени програмата на самото место, доколку процени дека се нарушени безбедносните услови за реализирање на планираното.

 

Главен водач:            Петар Герасимов, тел. 070 330 765

Помошник водач:       Елена Петковска, тел. 078 332 486

извештај од минатогодишната експедиција АЛПИ 2018: https://www.psdmakpetrol.mk/?s=%D0%B0%D0%BB%D0%BF%D0%B8+2018