17 – 18 август 2019 – Во потрага по Рунолист, Проклетије, Црна Гора

17 – 18 август 2019 – Во потрага по Рунолист, Проклетије, Црна Гора

Честопати, на пат кон планините во Црна Гора, поминувавме покрај Рожаје, град во Црна Гора на границата со Косово. И сме биле воодушевени од врвовите околу градот. Црногорските пријатели ни кажаа дека на планините Хајла и Жлијеб го има многу реткото алпско растение Рунолист (Edelweiss) и тоа ни беше повод на 17 август 2019 да тргнеме во истражувачка акција на источните делови на Проклетије, која ја нарековме „Во потрага по Рунолист“.И бевме воодушевени. Не само од цветот кого го има во изобилие, туку и од убавината на природата и од љубезноста на луѓето.

Планинската тура почнува од планинарскиот дом „Гропе“, на 1.890 м, до кого се стигнува на неколку начини: од Рожаје преку селото Банџов на 1.760 м.; со џип по лош земјен пат по исечокот од патот Рожаје – граничен премин Кула – Пеќ, или од долината Ругова во Косово.

Обележаната патека почнува од пространите тревнати ливади на Брахимов брег каде што е домот „Гропе“ и води низ ниските борови „Кривуљ“ кон карпестиот гребен на Хајла каде може да се видат цветовите Рунолист. Од седлото под Хајла, на околу 2.200 м., патеката води по јужната стрмна падина на Хајла по која треба внимателно движење. На врвот Хајла (2.403 м.) има место за стоење и седење, но е потребна внимателност бидејќи северната страна на Хајла е длабок амбис. Од врвот се гледаат клисурата Ругова, градот Рожаје, врвовите Ахмица, Жлијеб, и други врвови на Проклетије, Комови, Бјеласица, Шар Планина и Кораб. Патеката од домот „Гропе“ до врвот Хајла е во должина од 6 км. во обата правци, со висинска разлика од 520 метри и со времетраење на искачување од околу 2 часа.

После слегувањето од Хајла, со џип не пренесоа до катуните Штедим кои се наоѓаат на широко, пространо и тревнато плато на 1.600 м. Покривите на катуните беа покриени со земја на која изникнала трева и гледајќи ги оддалеку, куќите беа стопени со околината. Пријателите ни кажаа дека кон врвот Ахмица (2.272 м.) ќе се гради скијачка жичарница околу која ќе има 10-тина км. скијачки патеки.

На 18 август 2019, околу 7 часот наутро, тргнавме кон планината Жлијеб на која има два повисоки врвови, Жлијеб (2.365 м.) и Русолија (2.382 м.). Од падините на Жлијеб (во Косово) извира и реката Бел Дрим која во Албанија се спојува со Црн Дрим и како река Дрини се влева во Јадранско Море.

Планината Жлијеб е богата со боровници, рибизли, малини, јагоди кои ни го успоруваа движењето по обележаната патека, чии ознаките беа покриени со висока бујна трева. Врвот Жлијеб (2.365 м.) е тревнат, со карстни делови меѓу кои растат стотици, илјадници цветови Рунолист. Нема каде да стапнеш, а да не нагазиш на цветот. На врвот седевме како на престол од кого под нас се гледаше цело Косово. Во катуните Штедим се вративме по кружна патека низ Рајската врата, каменит отвор во планината, низ кого, вели легендата, војниците во Првата Светска Војна повторно си ги виделе своите домови по години војување. Вкупната должина на патеката беше 11,4 км, висинска разлика од 800 м. и времетраење од околу 7 часа за целата тура.

 

За цветот Рунолист.

Тоа е ретко планинско цвеќе со бели цветови во форма на ѕвезда и со густи влакненца по стеблото и листовите, кои изгледаат како руно на овца. Латинското име на цветот е Leontopodium alpinum и потекнува од грчките зборови leon (лав) и podion (мала нога), бидејќи личи на лавја шепа. Цветот е познат и по имињата Edelweiss (англиски, германски), stella alpine dell’Appennino (алпска ѕвезда на Апенините, ита.), étoile d’argent (сребрена ѕвезда, фра.), flor de las nieves (снежен цвет, шпански), planika (сло.). Називот Edelweiss е германски збор составен од зборовите Edel (скапоцен) и weiss (бел). Рунолистот е строго заштитен цвет во алпските, дел од балканските, скандинавските и далекуисточните земји. Расте на варовнички карпи на  височина од 2.000 до 3.000 м. помеѓу јули и септември. Местата каде што расте рунолистот се стрмни и тешко достапни места и затоа пронаоѓањето на цветот бил  доказ на особена храброст.

Напишал и фотографии: Горан Николоски

 

Катуни Штедим (централно), Ахмица (горе лево), Хајла (централно горе)

 

Хајла (2.403 м.)

 

Катуни Штедим

Жлијеб (2.365 м.)

Рунолист на Жлијеб

Рунолист, одблиску

Жлијеб (2.365 м.)

ИЗВЕШТАЈ : 2-4 август 2019 МУСАЛА и 7 РИЛСКИ ЕЗЕРА

ИЗВЕШТАЈ : 2-4 август 2019 МУСАЛА и 7 РИЛСКИ ЕЗЕРА

Август е месец на Рила планина. Најубаво време за посета на оваа планина со највисокиот врв на Балканот. Го искористивме продолжениот викенд за оваа акција. Во петокот – 2 август релаксирано допатувавме до Самоков, се сместивме во пристоен хотел и потоа продолживме до Боровец. Неколку часа поминавме во разгледување на овој убав хотелски комплекс кој изгледа сосема поинаку во летниот период. (more…)

22 април – 10 мај 2019 – ХИМАЛАИ

22 април – 10 мај 2019 – ХИМАЛАИ

„Среќна Нова 2076 година“, пишуваше на аеродромската зграда во Катманду.  За 1 милисекунда се најдовме 57 години понапред во времето (според непалскиот календар). И, како изгледаше иднината? Хаос од луѓе и возила, нови и разрушени згради, крави кои преживаа среде улица, ѓубре насекаде и загаден воздух. А, на планина – убавина. Црвени рододендрони, бели глечери, чист воздух и високи врвови.

Патот кон Хималаите ни започна на 22 април 2019, кога на аеродромот во Скопје се појавивме со по 30 килограми тешки транспортни торби и ранци во кои имаше експедициски чизми, вреќа за спиење до минус 39˚целзиусови, цепини, дерези, јакни со пердуви, но и со патики и маици со кратки ракави. Колку што е врело во Катманду (+30˚С), толку е ладно на врвот Мера (-30˚С). (more…)

28 – 30 јуни, ОРЈЕН И КАЊОНИНГ ВО ЦРНА ГОРА

28 – 30 јуни, ОРЈЕН И КАЊОНИНГ ВО ЦРНА ГОРА

Мислевме дека адреналински ќе ни биде само кањонингот низ Шкурда, но целото патување до Црна Гора испадна една голема авантура. Почнувајќи од филмското приведување криминалци на албанско – црногорската граница, ноќното возење по брегот на Јадранското море, планинарењето по карстните платоа на Субра и спуштањето низ 20-тина вертикали во тесниот кањон Шкурда.Во планинарскиот дом „За вратлом“ на 1160 м. на планината Орјен, над Херцег Нови, стигнавме доцна во ноќта со помош на возилото на нашиот пријател Влатко Контиќ (Montenegro Adventure и ПК Балкан Монтенегро). Во домот не чекаа и пријателите од Црна Гора, приправници за планинарски водичи, кои организираа приправничка акција до врвот Субра на Орјен. (more…)

ИЗВЕШТАЈ од акцијата КОСЈЕРИЌ 2019

ИЗВЕШТАЈ од акцијата КОСЈЕРИЌ 2019

Тоа беше собир на планинари од Србија на кој беа поканети и клубови од соседните држави. Собирот се одржа во околината на Косјериќ од 14 – 16 јуни 2019 година.

Нашата екипа од 4 члена одлучи овој настан да го искористиме за попатно разгледување на една убава дестинација – Специјалниот природен резерват УВАЦ. Затоа тргнавме од Скопје во четвртокот во 15 часот и се упативме кон Косово. Брзо го поминавме Косово благодарејќи на одличниот новоизграден автопат од Генерал Јанковиќ до Приштина. Потоа продолживме преку Косовска Митровица до граничниот премин Рибариќе. На прекрасното езеро Газиводе ја направивме првата пауза во одличен ресторан јадејќи тазе пастрмка од нивниот мал рибник.

 

Потоа продолживме преку Нови Пазар до градчето Сјеница каде имавме резервирано ноќевање во една пристојна куќа со гостољубиви домаќини.

Утредента се упативме кон резерватот Увац. Тоа е многу впечатлива природа која ви ја доловуваме со многу слики.

Околу 14 часот завршивме со разгледувањето и се упативме кон Ужице и Косјериќ каде пристигнавме околу 18 часот. Организаторите, ПСК Балкан од Белград не пречекаа и не сместија во убава селска куќа наменета за туризам. Домаќините беа мошне гостољубиви и не нагостија тие два дена со убава домашна храна.

Саботата осамна со многу сонце. Околу 10.30часот манифестацијата беше отворена и тројца од нашата екипа се придруживме на колоната планинари со кои пешачевме околу 24км на потегот водопад Скакавац – Црни врх – Дивчибаре – Велики Козомор – водопад Скакавац. И покрај топлото време убаво се изнапешачевме и се вративме дури попладне околу 17часот.

Вечерта имаше убаво дружење со музика и игра до доцните вечерни часови.

Неделата беше ден предвиден за планинско трчање. Имаше 3 трки со различна должина на патеката. Учествуваа тркачи од многу клубови и доста се намачија заради топлото време. Попладне, после прогласувањето на победниците манифестацијата беше затворена.

Благодарност до организаторот заради одличната организација на манифестацијата.

19 – 21 ЈУЛИ 2019 – КАРАНФИЛИ И ОЧЊАК, ПОПАДИЈА, ТАЛИЈАНКА, ВАЛУШНИЦА, ПРОКЛЕТИЈЕ, ЦРНА ГОРА

19 – 21 ЈУЛИ 2019 – КАРАНФИЛИ И ОЧЊАК, ПОПАДИЈА, ТАЛИЈАНКА, ВАЛУШНИЦА, ПРОКЛЕТИЈЕ, ЦРНА ГОРА

19 јули, петок

 • 16:00 – поаѓање од Скопје кон Црна Гора. Сместување во еко – катун, долина Гребаја.

20 јули, сабота

Група 1

 • 05:30 – Искачување на Северен врв (2.460 м.) на Каранфили и на Очњак (2.185 м.).
  • Кружна патека во должина од 20 км.
  • Стартна точка: еко катун Гребаја. Прво се искачува Северен Врв (2.460 м.) на Каранфили, а потоа преку камениот отвор Врата се преминува во друга долина од каде што се искачува врвот Очњак (2.185 м.). И на Северен Врв и на Очњак се поставени сајли кои овозможуваат полесен пристап, но со задолжителна употреба на планинарска техничка опрема.
  • Висинска разлика: D+2.100 м.
  • Времетраење на акцијата: 12 ч.
  • Задолжителна опрема: Планинарски чизми, планинарски стапчиња, шлем, појас, сет за ферата, помошно јаже со должина од 80 см. /дебелина 4 мм  (сопствена или клупска опрема)
  • Многу напорна акција
  • Детали од поранешна акција на Северен Врв и Очњак, на линкот: https://www.psdmakpetrol.mk/?p=4470
  • Водич: Горан НИКОЛОСКИ

Група 2

 • 07:00 – Искачување на врвовите Талијанка (1.947 м.), Попадија (2.014 м.) и Валушница (1.740 м.)
  • Кружна патека во должина од 10,2км.
  • Стартна точка: еко катун Гребаја.
  • Висинска разлика: D+ 1.075 м.
  • Времетраење на акцијата: 5 ч.
  • Задолжителна опрема: Планинарски чизми, планинарски стапчиња,
  • Лесна акција
  • Водич: Катица Ацевска

21 јули, недела

Група 1

 • Прошетка по долината Грбаја
 • Водич: Катица Ацевска

Група 2

 • 07:00 – Искачување на врвовите Талијанка (1.947 м.), Попадија (2.014 м.) и Валушница (1.740 м.)
  • Кружна патека во должина од 10,2км.
  • Стартна точка: еко катун Гребаја.
  • Висинска разлика: D+ 1.075 м.
  • Времетраење на акцијата: 5 ч.
  • Задолжителна опрема: Планинарски чизми, планинарски стапчиња,
  • Лесна акција
  • Водич: Горан Николоски
 • 14:00 – Поаѓање кон Скопје

Опрема за Очњак и Каранфили

 • Планинарски чизми, планинарски стапчиња, шлем, појас, сет за ферата, помошно јаже со должина од 80 см. /дебелина 4 мм  (сопствена или клупска опрема).
 • Облека соодветна на времето.

Опрема за Талијанка (1.947 м.), Попадија (2.014 м.) и Валушница (1.740 м.)

 • Планинарски чизми, планинарски стапчиња, шлем, појас, сет за ферата, помошно јаже со должина од 80 см. /дебелина 4 мм  (сопствена или клупска опрема).
 • Облека соодветна на времето.

Напомени:

 • Акцијата е предвидена за искусни планинари.
 • Сите учесници на акцијата треба да се во добра психофизичка и здравствена состојба.
 • Во случај на неповолни временски услови акцијата навреме ќе биде откажана.
 • Учесниците во акцијата се должни да ги почитуваат насоките на водичите. Во спротивно самите се одговорни за несаканите последици.
 • Водичите имаат право да исклучат учесник/-ци на почеток или во текот на акцијата доколку не ги почитуваат објавените насоки и не ја поседуваат соодветната планинарска опрема.
 • Водичите го задржуваат правото на промена на условите на објавената акција согласно условите на теренот.

Пријавување до 16 јули, 2019.

Горан Николоски, 070/200-506, goran.nikoloski@t.mk

 

Каранфили, Црна Гора

 

Талијанка (1.947 м.) и Попадија (2.014 м.)